ÖZEL SAMSUN PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİ

0532 385 97 49

Psikoteknik Alanında Türkiye’de İlkalg-psikoteknik-franchise-sartlari

Psikoteknik raporunu yük, eşya, kargo ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerin alması zorunludur. Psikoteknik belgesinin yanında  src belgesi, ehliyet ile birlikte taşımanız gerekmektedir. Belgenizi hemen alın.

Gerekli Belgeler:

  • 1 Adet Resim
  • Nüfüs Cüzdanı Fotokopisi
  • Ehliyet Belgesi Fotokopisi

Psikoteknik Değerlendirme Süresi: 1 Saat

Test Bitiminde Psikolog Onayı İle Birlikte  Belgenizi gün içerisinde alabilirsiniz.

Bilgi/Randevu:

0362 431 40 10

0532 385 97 49

Ehliyet İadesi için Psikoteknil alımı başvurularında Emniyet Müdürlüğünden alınacak ehliyet güncelleme belgesi gereklidir.

 

Mail/skype: samsunpsikoteknik@hotmail.com

Adres: Kale Mah. Cumhuriyet Meydanı Cumhuriyet İş Hanı No:1/25 İlkadım/SAMSUN

(Garanti Bankası üstü 2.kat)

 

4925 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ’ne göre
MADDE 36- Şoförlerde aranacak nitelik ve şartlar

d) Bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları ( PSİKOTEKNİK ) zorunludur. Bundan sonra yetki belgelerine kayitli tasitlari kullanan sürücüler, araç ruhsatında kamyon, kamyonet, kapalı kasa gibi ibareler yazan araçları kullanan sürücü arkadaşlar SRC ve PSİKOTEKNİK belgesiz trafiğe çıkamayacaklar.

PSİKOTEKNİK RAPORU

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin (algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır.

DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ :
Aracınızın karistigi trafik kazalarinda sürücün psikoteknik belgesi yok ise bazı sigorta şirketleri , araç ehliyetsiz kullanıldığı için hasar bedeli ödememektedir.!!!

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NEDİR?
Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Başka bir deyişle psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işe uygun olup olmadığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir inceleme-değerlendirme yöntemidir.

SÜRÜCÜLERDE PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME;
Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin (algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır.
Psikoteknik değerlendirme merkezinde ;

Görsel ve işitsel uyaranlara doğru tepki hızları
Muhakeme yetenekleri
Periferal görme alanları ve ikili işlem becerileri
İki el koordinasyonu
Seçici ve sürekli dikkat düzeyleri
El ayak göz koordinasyonları
Hız ve mesafe tahmin becerileri
Görsel algılama ve takip becerileri
değerlendirilmektedir.

PSİKOTEKNİK HANGİ HALLERDE UYGULANIYOR ?
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
Madde 60-e: Sürücülerinin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları, gerekmektedir.

2918 Sayılı TRAFİK KANUNU dayalı olarak uygulanmakta:
HIZ Madde 50-51:Şehirler arası karayollarında 90 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları yönetmelikde belirlenir. Sürücülerin bu hız sınırlarını aşmamaları gerekmektedir. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınmaktadır.
ALKOL Madde 48/5:Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınır.
100 CEZA PUANI Madde 118:Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin belgeleri 4 ay süre ile geri alınır.

Samsun – Samsun Psikoteknik – Samsun Sürücü Kursu – Samsunda psikoteknik – Psikoteknik belgesi – ilkadım – merkez -