SRC 5 Yenileme Eğitimleri Duyurusu

2013 yılında başlayan Tehlikeli Malların Karayoluyla taşınması konusunda geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiş SRC 5 (ADR) Belgesi almaya hak kazanan sürücülerin belgelerini 2018 yılı itibariyle yenilemeleri gerekmektedir. Bu mevzuat bağlamında yenileme eğitimleri konusunda yayınlanan mevzuata göre belge bitiş tarihinden en erken 6 ay öncesinde yenileme eğitimleri bitirilmiş olması istenmektedir.

YENİLEME EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

6 ay öncesinde yapılan başvuruların ADR taşımacılığı yapacan sürüler:
TEMEL EĞİTİM 2 gün
TANK EĞİTİM 1 günlük eğitimlere katılma hakkı kazanacaklardır.

6 ay sonrasında yapılan kayıtlarda fiyat indirimlerinden ve eğitimlerde muafiyetten faydalanamayacaklardır.
1-) Temel eğitim: alınması gereken ders saat sayısı 9 saattir.

Src5 belgesi Temel eğitim normalde 18 saat teorik ve 1 saat yangın tatbikatı uygulama eğitimi şeklindedir. Ancak şoförler yenileme eğitimlerinde 1 saatlik uygulama eğitiminden muaf tutulur. Ve kalan 18 saatlik teorik eğiminin 1/2 sini yani 9 saatlik kısmını alır.

2-) Tanker eğitimi: alınması gereken ders saat sayısı 6 saattir.

Temel eğitim alan bazı şoförler tanker kullanmak istediklerinde ayrıca 1 saati adr onaylı tanker ile uygulama eğitimi şeklinde olmak üzere 13 saatlik bir tanker eğitimine tabi tutulurlar. Yenileme eğitiminde sürücü 1 saatlik tanker uygulama eğitiminden muaf tutulu ve eğitimin 1/2 sini alır. Tanker sınavından başarılı olanlar haklarını kaybetmemek için beşinci yılını doldurmadan 6 saatlik tazeleme eğitimine katılmak durumundadır.

3-) Sınıf 1 Patlayıcı Eğitimi: Bir uzmanlık eğitimi olan patlayıcı eğitiminin toplam ders saat süresi 8 saattir Bu derse ilişkin bir uygulama eğitimi bulunmamakla birlikte 4 saat yenileme eğitimi alınılması yeterli olacaktır.

4-) Sınıf 7 Radyoaktif Eğitimi: Sınıf 7 radyoktif gibi riskli malları taşımak için alınan bu belgede aynen sınıf 1 de oladuğu gibi toplam ders saat sayısı 8 saattir. Bu 8 saatin yarısı yenileme eğitiminde alınır.

BRANŞINIZI SEÇİN BAŞVURUNUZU YAPIN

Bilgi İçin 0544788 52 77

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir