Yeni Ehliyet Alacaklara Önemli Bilgiler…

1380015206_100_surucuadayiSamsun Sürücü Kursu, bünyesinde verdiği seminerde, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler anlatıldı. Kurs Müdürü Serdar Demirbaş, ‘Sınavda heyecanlanmak ehliyet almak için birinci engeldir’ uyarısında bulundu.

Direksiyon eğitmenleri ve kursiyerlere yönelik seminerde, yeni döneme sağlıklı bilgilerle başlamayı amaçladıklarını belirten Samsun Sürücü Kursu,”Sürücü adaylarımızın daha bilinçli yetişmelerini sağlarken, trafik kazalarının en aza indirilmesini hedefliyoruz” diye belirtti.

SINAV SÜRESİ UZADI

Yeni yönetmelikle direksiyon sınav süresinin 15 dakikadan 30 dakikaya çıkarıldığına dikkat çekmekte. “Bir kursiyere sınav süresi olarak 30 dakika ayırmak zorundayız. Kursiyerlerin sınav saatleri randevu ile tespit edilebilecek. Belirlenen saatte kursiyerlerin sınav yerinde olmaları zorunlu olacak. Kursiyer sınav saatinde orada bulunmazsa sınava bir daha giremeyecek” dedi.

HOŞGÖRÜ ORTADAN KALKTI

Geçmişten gelen alışkanlıklar nedeniyle kursiyerlerin daha önce beş-on dakikalık gecikmeleri önemsemediklerini hatırlatılan seminerde, “İyi niyetle bu gecikmeler hoş karşılanabiliyordu. Artık böyle bir hoşgörü olanağı ortadan kalktı. Herkes randevu saatinde yerinde olacak. Sınav yarım saat sürecek” ifadelerini kullanıldı.

HEYECANLANAN ADAY EHLİYET ALAMAYACAK

Direksiyon sınavına girecek adaylara yönelik olarak;

“Eğer kursiyer heyecanlanırsa, araçtan indirilecek, sınav durdurulacak. Kursiyerin heyecanının geçmesini beklemek gibi kaygılar taşınmayacak. Kursiyerlere, ’Siz şimdi çok heyecanlısınız, daha sonra sizi tekrar sınava alırız’ gibi önerilerde de bulunulmayacak. Kursiyer o heyecanını yenmek durumundadır.” bilgileri verildi.

Son olarak “Trafikte heyecanlanan bir kişinin trafiğe çıkmaması gerekir. Heyecan, ehliyet almak için birinci engeldir. Kursiyer heyecanını bir şekilde yenmelidir. Trafikte insanın başına ne geleceği önceden bilinemez. Önemli olan, sürücünün soğukkanlılığını koruyarak, öncelikle kendinin ve aracındaki insanların can güvenliğini sağlamasıdır. Bunu başaramıyorsa yapacak bir şey yok. Bu yüzden sınavda heyecanlanmamak gereklidir.” önerilerinde bulunuldu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir